Rozpoczęcie swojej przygody z fotografią wydaje się być nie lada wyzwaniem. Postanowiliśmy więc stworzyć mini poradnik, żeby ułatwić młodym fotografom start w tym pięknym zawodzie.
Jaki sprzęt jest najlepszy dla początkujących fotografów?
To nie sprzęt czyni z Ciebie fotografa! Na samym początku nie musisz zbytnio się nim martwić. Postaw na prosty, tani aparat (wystarczy kilkaset złotych). Jeśli nie wiesz, czy fotografia Ci się spodoba – wykorzystaj swój telefon komórkowy.
Jedyne, na co musisz zwracać uwagę to warunki, w jakich będziesz chciał robić zdjęcia. Zdjęcia nocne, w ciemnych pomieszczeniach czy podczas brzydszej pogody mogą wymagać od Ciebie nieco lepszego sprzętu.
Podstawy kompozycji przydatne w fotografii.
Podstawy kompozycji to minimum z minimum nie tylko dla początkującego fotografa, ale też każdego artysty, który chce przekazywać sztukę wizualną. Koniecznie zapoznaj się z takimi pojęciami, jak:
- rodzaje kompozycji;
- złoty podział i trójpodział;
- zjawisko skali;
- symetria;
- podstawowe barwy, dobieranie barw;
- perspektywa;
- równowaga, spójność i harmonia w kompozycji;
- przestrzeń pozytywowa;
- kompozycja otwarta i zamknięta;
- spirala Fibonacciego.
W trakcie nauki kompozycji będziesz poznawać coraz to kolejne pojęcia, które przydadzą Ci się w fotografowaniu zarówno krajobrazów, jak i martwej natury.
Jak dobrze fotografować – poradnik
Pierwszy krok, jaki musisz wykonać jeszcze przed zrobieniem pierwszego zdjęcia jest włączenie trybu Manual i Live View. Dzięki temu lepiej poznasz własny aparat i zrozumiesz, jak współpracuje z nim między innymi światło.
Światło, którego nie możesz mieć za wiele. Prześwietlone zdjęcia są często nie do uratowania. Z kolei te lekko za ciemne można łatwo naprawić. Nie możesz jednak tego światła się też bać!
Półcienie, oświetlenie punktowe, Golden Hour to chwile, które możesz wykorzystać do naprawdę świetnych ujęć. Jesteśmy pewni, że wraz z postępującą praktyką uda Ci się te małe momenty dobrego światła wychwycić i zarejestrować je na swoich zdjęciach.
Zoomuj swoimi stopami. Na początek zrezygnuj z obiektywów zmiennoogniskowych i zacznij szukać miejsc, które dadzą Ci lepsze ujęcia. Da Ci to niesamowite przyspieszenie procesu nauki, co przełoży się na późniejsze umiejętności.
Kwestie techniczne ważne dla każdego fotografa
Korzystaj z RAWów! To najbardziej surowe zdjęcia, jakie możesz robić. Podczas edycji gotowych zdjęć będziesz mieć większą kontrolę nad ich końcowym wyglądem, niż nad zdjęciami w formacie JPG.
Nie możemy też zapomnieć o programach do obróbki zdjęć! Photoshop, Lightroom – wybór jest ogromny, a ich możliwości jeszcze większe. Dlatego poznaj z nimi trochę bliżej. Możesz to zrobić w trakcie samodzielnej nauki albo skorzystać z kursu doszkalającego.
Postaraj się też zabezpieczać swoje zdjęcia. Nie ma nic gorszego, niż nagły błąd podczas odczytywania karty z aparatu – możesz tak stracić wszystkie zdjęcia z sesji. Wykorzystaj do tego przenośne dyski oraz dyski w chmurze.
Kataloguj wszystkie swoje zdjęcia. Na początku łatwo Ci będzie znaleźć wszystkie sesje, jednak im więcej ich będziesz miał, tym dłużej zajmie Ci dotarcie do tych, których aktualnie szukasz. Możesz podzielić je na sezony, rodzaje sesji czy daty – tutaj zawsze masz wolną rękę.
Fotografia – nie przestawaj się rozwijać i próbuj nowych rzeczy!
Fotografia to pasja, w której dozwolone, a nawet pożądane są nowe pomysły. Zbieraj inspiracje, szukaj nowych pomysłów na sesje, wykorzystuj naturę, ciekawe zjawiska. Nie musisz zamykać się na jednym rodzaju fotografii. Korzystaj z tego, co daje Ci świat!
Koniecznie otwórz się na znajomości. Wykorzystaj spojrzenie z innej perspektywy, perspektywy drugiego człowieka. Pomaga to się rozwijać i zauważać błędy oraz inspiracje, których wcześniej nie dało się zauważyć. Nie muszą to być sztywne konferencje i wystawy! Wystarczy, że razem z innymi fotografami wybierzecie się do baru lub kawiarni.
Jest to też idealna okazja, żeby wspólnie się wspierać w swoich działaniach i polecać siebie nawzajem.
No i przede wszystkim – baw się dobrze!
Robienie zdjęć będzie Ci lepiej szło, jeśli będziesz się przy tym świetnie bawić! To nie jest zabieg chirurgiczny albo tworzenie planu samochodu osobowego. To pasja, która wciąga!